Den ekumeniska böneveckan

Publicerat 2020-01-11 av kjellstromner

Böneveckan för kristen enhet är världens största ekumeniska manifestation som genomförs samtidigt i cirka 120 länder. Den infaller varje år 18-25 januari.

 

Materialet för Böneveckan för kristen enhet 2020 har utarbetats av en ekumenisk grupp på Malta. Detta präglar utformningen av innehållet som är en uppmaning att visa gästfrihet för människor på flykt utifrån den verklighet som Malta lever i med många båtflyktingar som kommer över Medelhavet. Temat är hämtat från Apostlagärningarna 28:2 då Paulus led skeppsbrott på Malta.

I Kopperskyrkan aktualiseras böneveckan med:
– Söndag 19 januari klockan 11:00. Equmenisk gudstjänst i Kristinedalskyrkan. Helena Klar Fast predikar.
– Tisdag 21 januari klockan 18:30. Veckomässa i Kristinedalskyrkan
– Onsdag 22 januari klockan 18:30. Stillhet och bön i Kopperskyrkan